Верстатник широкого профілю

Верстатнику милий зготов мені ключик
І сильні завіси, й замочок блискучий
Я буду раненько замок відмикати
Щоб ви не минали гостинної хати.
 
Величезна кількість деталей різних предметів і механізмів створюється в наш час у токарному цеху. На спеціальних верстатах металева заготовка обертається з більшою чи меншою швидкістю, а навчена людина, шляхом зрізання з неї шарів матеріалу, надає виробу потрібну форму. 
Отже верстатник - робітник, фахівець з токарної справи в обробці різанням обертових заготовок або обертового різального інструменту (верстатник-розточувальник) з обробки дерева, металу, пластмаси, оргскла, смоли і т. д. Верстатник
Людський допитливий мозок вже давно здогадувався, що шматок дерева або кістки, який має неправильну форму, можна переробити в потрібну деталь шляхом зрізання чим-небудь непотрібних частин його поверхні. Щоб спростити таку процедуру, на допомогу бралася ще одна людина, яка обертала вісь, де була закріплена заготовка. Такі от нехитрі токарні верстати використовувалися ще в VII столітті до н. е.. Зрозуміло, такої швидкості обертання було недостатньо, щоб обробляти твердіші матеріали.
Тільки в XVI столітті у Франції вперше було придумано водяне колесо, яке дало можливість організувати достатньої сили привід, щоб можна було працювати по металу. Але все ж верстатникам доводилося працювати в парах або обертати привід ногою. До кінця XIX століття був виготовлений токарний верстат з електроприводом, який був взятий за основу сучасного обладнання.
Багато людей в наші дні не вважають престижною роботу в цеху чи на будівельному майданчику. Усім чомусь хочеться потрапити в офіс з комп'ютером. Але ж дарма. Чим менше охочих отримати робочу спеціальність, тим цінніше вважаються такі фахівці. Те ж саме і з верстатниками, без їх послуг суспільству просто не обійтися.
Такі фахівці працюють на багатьох підприємствах - промислових, комунальних, монтажних, ремонтних і т. п. Токарна ремесло - не просто технічна спеціальність; це свого роду мистецтво. Адже з грубої заготовки цей фахівець робить акуратну деталь з блискучою поверхнею.
Верстатник повинен володіти гострим зором, точним лінійним і об'ємним окоміром, хорошою зорово-моторною координацією, технічним мисленням, просторовою уявою, стійкістю уваги.
Професія протипоказана людям, які страждають захворюваннями опорно-рухового апарату, серцево-судинної та нервової систем, дихальних органів, а також пониженим зором (що не компенсується окулярами), підвищеною чутливістю до дії хімічних речовин.
Верстатник повинен мати хорошу підготовку з арифметики і геометрії, у сфері фізики (механіка, електротехніка).
Він повинен знати: конструкцію і правила перевірки на точність токарних верстатів різних конструкцій; способи установки, кріплення, вивіряння деталей і методи визначення технологічної послідовності їхньої обробки; влаштування та правила теплообробки, заточування і доведення всіх видів різального інструменту; способи досягнення встановленої точності та чистоти обробки; правила визначення режимів різання по довідниках і паспорту верстата. Верстатник повинен уміти виконувати роботи по кресленнях, визначати режими різання, вибирати оптимальний порядок обробки деталей, виробляти розрахунки, пов'язані з виконанням особливо складних токарних робіт. 
Цій професії вже три століття, але вона як і раніше, затребувана на ринку праці. Жоден механізм (у автомобілі, годиннику або комп'ютері) не обходиться без деталей, виготовлених на токарному верстаті. Багато хто порівнює верстатника з чарівником, здатним зі шматка металу зробити деталь найхимернішої форми.
Верстатник виконує всі операції, пов'язані з круглим обточуванням деталей. Він розточує всілякі поверхні, торцеву плоскість, робить різьблення, свердлить, калібрує деталі.
Верстатнику доводиться працювати з різними матеріалами - бронзою, латунню тощо - від цього залежить вибір різального інструменту, швидкість і глибина різання.
Заготовки токарі отримують у вигляді металевого прута або болванки. Вона нарізається на шайбочки або циліндри, залежно від форми майбутньої деталі. Поступово, крок за кроком, шматок металу перетворюється на готовий виріб.
Для кожної деталі розроблена технологічна карта, в якій вказані всі операції і час їхнього виконання. Карта обов'язково супроводжується кресленням - без нього верстатник не зможе виконати роботу.
Всі деталі мають бути виконані з максимальною точністю. Верстатники кажуть: "ловити мікрони" - тобто уміти налаштовувати верстат так, щоб погрішності були мінімальними, наприклад, від 2 до 5 мікрон. Готовий виріб полірують і обов'язково вимірюють спеціальним інструментом - пасаметром.
Верстатнику доводиться виконувати дуже тонку роботу. Бувають деталі дуже маленькі, але такі, що потребують виконання великої кількості операцій - наприклад, просвердлити кілька отворів усередині, вхідний отвір діаметром 0,5 мм і зробити безліч канавок, які потім необхідно відшліфувати. Проте, при відповідному досвіді, всю роботу можна виконати швидко.
 
Розмальовка:

ПедПРЕСАМІНІСТЕРСТВО OСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ