Гірник

ГірникКороткий опис: Гірник - працівник гірської промисловості. До них відносяться не тільки видобувачів корисних копалин - вугілля, руди, дорогоцінних металів, а й шахтобудівників, ремонтників, монтажників, рятувальників.

Історія професії: Видобуток корисних копалин зародився в далекій давнині і розвивався в тісному зв'язку із соціально-економічною структурою суспільства. Виникло два види видобутку корисних копалин - відкритий і шахтний. Існує також спосіб видобутку шляхом буріння, а також технологія, принцип якої полягає у розробці покладів в морських акваторіях. Розвиток гірської промисловості пов'язаний як з розширенням видів корисних копалин: від нерудної мінеральної сировини, це руди кольорових і дорогоцінних металів до горючих та радіоактивних корисних копалин, так і з вдосконаленням знарядь виробництва. З останньої третини 20 століття гірнича справа являє собою широкомасштабне, комплексне виробництво по забезпеченню суспільства сировиною.

Соціальна значущість професії в суспільстві: У сучасному суспільстві необхідність сировинних ресурсів надзвичайно висока. У різних країнах і містах нашої держави ведуться активні розробки в області гірничодобувної промисловості, що тягне гостру необхідність у фахівцях-гірниках.

Масовість і унікальність професії: Фахівці в сфері гірничої справи традиційно затребувані і високооплачувані. Однак необхідно пам'ятати, що працювати за даною спеціальністю можна тільки в регіонах, де здійснюється видобуток корисних копалин. Крім того, специфіка роботи гірника полягає в її потенційній небезпеці, тому праця гірника вимагає максимальної відповідальності та пильності.

Ризики професії: Професія гірника пов'язана зі складними, часом екстремальними умовами праці. Великі фізичні навантаження, вологість, пил, відсутність природного освітлення часто тягнуть наявність ряду професійних хронічних захворювань. Тому термін роботи гірника до виходу на пенсію становить 20 років. Це одноманітна діяльність, в якій не часто помітний прогрес.

Де отримати професію: Робітники-гірники, які займаються низькокваліфікованою працею, часто проходять навчання безпосередньо на місці виробництва. Отримати кваліфікацію в області гірничої справи можна в технічних середніх спеціальних навчальних закладах, на гірських факультетах технічних університетів, а також у спеціалізованих гірничих вузах.

ПедПРЕСАМІНІСТЕРСТВО OСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ