Декоратор

ДекораторКороткий опис: Назва професії походить від англійського decorate, що означає «прикрашати». Декораторами називають театральних художників, які на основі ескізів інших художників пишуть театральні декорації, і фахівців з декорування приміщень. У завдання декораторів інтер'єру входить створення неповторного вигляду приміщення, який не тільки відображає побажання і смаки замовника, а й творчу індивідуальність самого художника.

Історія професії: Професія декоратора виникла в стародавньому світі у зв'язку з потребою вищого класу - правителів і служителів культури оточити себе величним інтер'єром з унікальних матеріалів, що вражав уяву народу і викликав неповторне враження у делегації з інших держав. Діяльність театральних художників-декораторів стара так само, як сам театр, і пройшла шлях від створення примітивних декорацій до виробництва високохудожнього оформлення спектаклю.

Соціальна значущість професії в суспільстві: За останнє десятиліття завдяки фінансовій стабільності і забезпеченості певних соціальних груп, прагненню до прояву індивідуальності й оригінальності, професія декоратора стала модною і популярною. Декораторські послуги фахівця, який зарекомендував себе оригінальними роботами, відмінним художнім смаком і чуттям, дуже високооплачувані.

Театральні художники-декоратори найчастіше працюють в театрах, які перебувають на державному забезпеченні, тому їх доходи не настільки високі.

Масовість і унікальність професії: Часто професія декоратора здається аналогічною професії дизайнера, проте це не так. Діяльність декоратора пов'язана зі створенням елітного інтер'єру з ексклюзивних матеріалів, дизайнерська ж спрямована на масове виробництво. У завдання дизайнера входить переосмислення геометрії простору, в завдання декоратора - наповнення його унікальним змістом.

Професія театрального художника-декоратора не відноситься до числа масових. Часто один фахівець працює в одному театрі протягом десятиліть. У великих містах з великою кількістю театрів молодий фахівець може стати співробітником декораторського цеху і, завдяки цілеспрямованості і творчій індивідуальності, стати головним художником декоратором і керівникам декораційної майстерні.

Ризики професії: Декоратор не тільки повинен володіти нестандартним творчим мисленням, а й мати великі знання по сучасним матеріалам, тенденціям, історії «стилів», традиціям оформлення інтер'єрів. При оздобленні інтер'єрів декоратор часто виступає не тільки як художник, але і як прораб. Здійснюючи професійну діяльність індивідуально, йому необхідні знання в області комерційної діяльності та юриспруденції. Крім того, успіх професії залежить від уміння вибудувати відносини з замовником, що вимагає врахування його психологічних особливостей, вміння переконувати та знаходити компроміси.

Де отримати професію: Театральних художників-декораторів навчають у середніх спеціальних художніх училищах, архітектурно-художніх академіях. Популярність декоратора інтер'єру привела до розповсюдженості різних курсів і шкіл, які не вимагають наявності початкової або спеціальної художньої освіти, їх можуть пройти всі бажаючі. Проте вони не завжди дають високий рівень підготовки. Вдосконалювати професійну майстерність можна на різних семінарах і майстер-класах.

ПедПРЕСАМІНІСТЕРСТВО OСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ