Дефектолог

ДефектологКороткий опис: Дефектолог - фахівець, який працює з дітьми, що мають відхилення у фізичному та психічному розвитку. В залежності від напрямку діяльності фахівця, виділяють два їх типу. Перший займається вивченням, навчанням, вихованням дітей з відхиленнями у розвитку, а також їх соціальною адаптацією. Другий - власне корекційний педагог.

Історія професії: Спеціальність дефектолога народилася на стику медицини і педагогіки. Це відносно молода спеціальність, виникнення якої пов'язано з розвитком психології, неврології, загальної та спеціальної педагогіки. Розуміння унікальності дітей з відхиленнями у розвитку, прагнення до їх розвитку та соціалізації – ці досягнення зовсім недавнього минулого.

Соціальна значущість професії в суспільстві: Робота дефектолога дозволяє дитині з відхиленнями у фізичному або психічному розвитку жити повноцінним життям, влитися до оточуючого світу. Володіючи спеціальними знаннями, корекційний педагог допомагає батькам справлятися з труднощами у вихованні та навчанні дітей.

Масовість і унікальність професії: Робота з дітьми, що мають відхилення в розвитку, сьогодні є затребуваною і високооплачуваною. Сфера діяльності педагога-дефектолога дуже широка: такі фахівці затребувані в державних школах-інтернатах, спеціальних корекційних школах, реабілітаційних центрах. У послугах дефектолога часто мають потребу приватні дитячі сади і школи. Дошкільні навчальні заклади також мають потребу в послугах даного фахівця для діагностики здібностей і рівня розвитку дітей.

Ризики професії: Необхідними якостями дефектолога є емпатія, вміння в дитині з відхиленнями від норми побачити унікальну особистість. Робота з такими дітьми часто пов'язана з великим емоційним, психологічним, а іноді і фізичним навантаженням. Дефектолог повинен регулярно знайомитися з новітніми відкриттями в сфері його діяльності. Для цього проводяться курси підвищення кваліфікації, майстер-класи та семінари, які дають можливість розширювати і удосконалювати засоби корекційної роботи.

Де отримати професію: Професію дефектолога можна отримати в педагогічних вузах. В даний час існує ряд дефектологічних спеціальностей: сурдопедагог, який навчає дітей з вадами слуху різного ступеня тяжкості, тифлопедагог, що працює з дітьми із слабким зором, олігофренопедагог, який навчає дітей з недостатнім розумовим розвитком, логопед - фахівець який спеціалізується по мовним порушенням, і дошкільний педагог-дефектолог.

ПедПРЕСАМІНІСТЕРСТВО OСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ